Македонски центар за меѓународна соработка - МЦМС

Вести
Новите акциски грантисти ќе бидат познати во април PDF Печати Е-пошта
Среда, 15 март 2017 09:48
Novite akciski grantisti kje bidat poznati vo april

Заврши проверката на административната усогласеност и подобност на пријавите поднесени на третиот повик за акциски грантови на Цивика мобилитас. Се очекува добитниците да бидат познати кон средината на април, по што ќе бидат известени сите пријавени организации и ќе бидат склучени договорите.

 
Во каква околина функционираа граѓанските организации PDF Печати Е-пошта
Среда, 08 март 2017 07:43
izveshtaj za ovozmozhuvachkata okolina za razvoj na gragjanskoto opshtestvo vo makedonija 2016

МЦМС го подготви издаде четвртиот извештај за овозможувачката околина за развој на граѓанското општество. Фокусот беше ставен на 13 клучни стандарди со најголеми предизвици. Извештајот ги следи состојбите во трите клучни области:

Основни загарантирани законски слободи; Рамка за финансиска одржли [ … ]
 
Нов санитарен јазол за учениците од ООУ „Гоце Делчев“ од Василево PDF Печати Е-пошта
Четврток, 16 Февруари 2017 08:06
DSC 0317

Учениците во општинското основно училиште „Гоце Делчев“ во општина Василево добија нов санитарен јазол и тоалети благодарение на поддршката на општината, МЦМС и Сокотаб. Реконструирани се електричната и водоводната инсталација, поставени се нови врати, нов покрив и санитарии. Буџетот на проектот е о [ … ]

 
Промоција на нови 38 грантови на Цивика мобилитас PDF Печати Е-пошта
Среда, 15 Февруари 2017 15:57
Promocija na novi 38 grantovi na Civika mobilitas 1

Семејството на Цивика мобилитас, од денес (15 февруари 2017 година) брои 173 грантисти, а вкупната поддршка за која се склучени договори од почетокот на програмата изнесува речиси 262 милиони денари или нешто над 4,5 милиони швајцарски франци. На денешниот настан беа промовирани нови институционални [ … ]

 
Македонија сама треба да ја реши политичката криза PDF Печати Е-пошта
Петок, 10 Февруари 2017 09:30
grafikon

Влада на широка коалиција со сите поголеми партии е одговорот за кој се одлучиле најголем број од испитаниците (30,2%), втор најчесто избран одговор е влада формирана со мандат од СДСМ (27,3%), а за влада формирана со мандат од ВМРО-ДПМНЕ се одлучиле 23,5%, покажа анкетата на Телевизија Телма и МЦМС [ … ]

 


Страна 7 од 152
civica-logo
tacso-logo

Ново

Се наоѓаш тука  : Почетна Вести и јавност Вести