Македонски центар за меѓународна соработка - МЦМС

Вести
Потребна е одлучна борба против корупцијата PDF Печати Е-пошта
Петок, 09 декември 2016 17:09

Ние, граѓанските организации од Платформата за борба против корупција по повод 9 декември Меѓународниот ден за борба против корупцијата се придружуваме кон глобалната кампања на Обединетите Нации под мотото „Обединети против корупцијата”.

 
Јавното мислење за изборниот процес PDF Печати Е-пошта
Вторник, 06 декември 2016 16:24
javno-mislenje-za-izborniot-proces

Најбитно за мнозинството граѓани е работата, односно личниот животен стандард за што се изјасниле вкупно 53,8%  од испитаниците (отворањето работни места, 28,3% и пораст на животниот стандард, 25,5%. На трето место е борбата против корупцијата и организираниот криминал (12,1%), односно, вкупно [ … ]

 
Запознавање на граѓанските организации со развојна помош PDF Печати Е-пошта
Петок, 02 декември 2016 16:27
IMG 6839

На 23 ноември 2016 г. се одржа работилница под наслов „Зајакнување на улогата на граѓанските организации во Македонија за развојна помош”. Учествуваа 11 претставници на граѓански организации кои веќе делуваат или пак имаат потенцијал за делување на оваа тема. Целта на работилницата беше запознавање [ … ]

 
„Време на предизвици“ PDF Печати Е-пошта
Петок, 02 декември 2016 14:55
15128893 2139134966312314 6537367834870259204 o

Улогата на граѓанските организации во решавањето на општествените проблеми, особено на актуелната политичка криза беше главната тема на панелот што се одржа во рамките на Националниот форум на Цивика мобилитас насловен „Време на предизвици“ на 16 ноември 2016 година во хотелот Дрим во Струга.

 
Втора средба за вмрежување на грантистите на Цивика мобилитас PDF Печати Е-пошта
Четврток, 01 декември 2016 13:42
vtora-sredba-za-vmrezuvanje-civica-mobilitas.jpg

Импресионирана сум од големиот број луѓе што ги гледам овде, бидејќи тоа е јасен индикатор дека Цивика мобилитас расте“, рече амбасадорката на Швајцарија во Македонија, Сибил Сутер Тејада на отворањето на втората по ред средба за вмрежување на Цивика мобилитас што се одржа на 15 ноември 2016 година [ … ]

 


Страна 10 од 152
civica-logo
tacso-logo

Ново

Се наоѓаш тука  : Почетна Вести и јавност Вести